HAC-HDW1200TRQ(-A)-flank
Fin de vie
Favoris
HAC-HDW1200TRQ(-A)
2MP HDCVI Quick-to-install IR Eyeball Camera
Points clés
    • High-Quality Imaging with 1080P Resolution
    • IR Illumination: Smart IR Ensures Brightness Uniformity in B/W Image
    • 30 m Illumination Distance for Superior Camera Image Quality
    • 3DNR & DWDR & Super Adapt Ensures Clear Details in Strong Backlight Conditions
    • Time-saving Installation with Quick-to-install Structure
    • IP50 Ratings for Protection Against Harsh Environments
Spécifications
Camera
Image Sensor
1/2.7 inch CMOS
Max. Resolution
1920(H)×1080(V)
Pixel
2MP
Scanning System
Progressive
Electronic Shutter Speed
PAL: 1/25s–1/100000s
NTSC: 1/30s–1/100000s
S/N Ratio
>65dB
Min. Illumination
0.02 Lux/F1.9, 30IRE, 0 Lux IR on
Illumination Distance
25 m (82.0 ft)
Illuminator On/Off Control
Auto; manual
Illuminator Number
2 (IR)
Pan/Tilt/Rotation Range
Pan: 0°–360°
Tilt: 0°–78°
Rotation: 0°–360°
Lens
Lens Type
Fixed-focal
Mount Type
M12
Focal Length
2.8 mm; 3.6 mm
Max. Aperture
2.8 mm: F1.9
3.6 mm: F2.0
Field of View
2.8 mm: H: 101°; V: 54° ; D: 119°
3.6 mm: H: 84°; V: 45°; D: 100°
Iris Type
Fixed iris
Close Focus Distance
2.8 mm: 0.5 m (1.64 ft)
3.6 mm: 0.8 m (2.62 ft)
DORI Distance
Lens
Detect
Observe
Recognize
Identify
2.8 mm
38.6 m (126.6 ft)
15.4 m (50.5 ft)
7.7 m
(25.3 ft)
3.9 m
(12.8 ft)
3.6 mm
49.7 m (163.1 ft)
19.9 m (65.3 ft)
9.9 m
(32.5 ft)
5 m
(16.4 ft)
Video
Frame Rate
CVI: 1080P@25/30fps; 720P@25/30fps; 720P@50/60fps;
AHD: 1080P@25/30fps; 720P@25/30fps;
TVI: 1080P@25/30fps; 720P@25/30fps; 720P@50/60fps;
CVBS: 960H
Resolution
1080P (1920×1080); 720P (1280×720); 960H (960× 576/960×480)
Day/Night
Auto switch by ICR
BLC
BLC/HLC/DWDR
WDR
DWDR
White Balance
Auto; manual
Gain Control
Noise Reduction
2D NR
Smart IR
Yes
Mirror
Off/On
Privacy Masking
Off/On (8 area, rectangle)
Certifications
Certifications
FCC (CFR 47 FCC Part 15 subpartB, ANSI C63.4-2014)
UL (UL60950-1+CAN/CSA C22.2 No.60950-1)
Port
Video Output
Video output choices of CVI/TVI/AHD/CVBS by one BNC port
Audio Interface
Built-in Mic (-A)
Power
Power Supply
12V ±30% DC
Power Consumption
Max 2.6 W (12V DC, IR on)
Environment
Operating Temperature
-40°C to +50°C (-40°F to 122°F);<95% (non-condensation)
Storage Temperature
Protection Grade
IP50
Structure
Casing
Plastic
Dimensions
Φ97.1 mm × 93.0 mm (Φ3.82" × 3.66")