HAC-ME1200D-LS
Fin de vie
Favoris
HAC-ME1200D-LS
2MP HDCVI Active Deterrence Camera
Points clés
    1. Max. 30 fps@1080p
    2. Active deterrence with warm light and siren
    3. Built-in PIR, 10 m/110°detecting range/angle
    4. Max. IR length 30 m, Smart IR
Spécifications
Camera
Image Sensor
2MP CMOS
Max. Resolution
1920 (H) × 1080 (V)
Pixel
2MP
Scanning System
Progressive
Electronic Shutter Speed
PAL: 1/25 s–1/100,000 s
NTSC: 1/30 s–1/100,000 s
Min. Illumination
0.02 Lux/F2.0, 30 IRE, 0 Lux IR on
S/N Ratio
> 65 dB
Illumination Distance
30 m (98.4 ft)
Illuminator On/Off Control
Auto
Illuminator Number
1 (IR light)
Pan/Tilt/Rotation Range
Pan: 0°–360°
Tilt: 0°–90°
Rotation: 0°–360°
Lens
Lens Type
Fixed-focal
Lens Mount
M12
Focal Length
2.8 mm; 3.6 mm
Max. Aperture
2.8 mm: F2.0
3.6 mm: F2.0
Field of View
2.8 mm: H: 100°; V: 53°; D: 120°
3.6 mm: H: 83°; V: 44°; D: 99°
Close Focus Distance
2.8 mm: 0.6 m (2.0 ft)
3.6 mm: 0.8 m (2.6 ft)
DORI Distance
Lens
Detect
Observe
Recognize
Identify
2.8 mm
46.9 m
(153.9 ft)
18.8 m
(61.7 ft)
9.4 m
(30.8 ft)
4.7 m
(15.4 ft)
3.6 mm
53.7 m
(176.2 ft)
21.5 m
(70.5 ft)
10.7 m
(35.1 ft)
5.4 m
(17.7 ft)
Video
Video Frame Rate
CVI:
PAL: 1080p@25 fps;
NTSC: 1080p@30 fps
AHD:
PAL: 1080p@25 fps;
NTSC: 1080p@30 fps
TVI:
CVBS:
PAL: 960H;
NTSC: 960H
Resolution
1080p (1920 ×1080);
960 H (960 × 576/960 × 480)
Day/Night
Auto (ICR)
BLC
BLC/HLC/DWDR
WDR
DWDR
White Balance
Auto/Area WB
Gain Control
Auto
Noise Reduction
2D NR
Smart Illumination
Yes
Mirror
Yes
Privacy Masking
Off/On (8area,rectangle)
PIR
Detection Mode
Pyroelectric infrared sensor
Max. Detection Range
10 m (32.8 ft), 110°
Recommended Installation Height
2.2 m–3 m (7.2 ft-9.8 ft)
Recommended Working Temperature
–10 °C to 50 °C (14 °F to 122 °F)
Active Deterrence
White Light Warning
lighting/flash;
Alert Duration: 5 s–60 s;
flash Freq: low/medium/high
Sound Warning
Audio 1/2/3;
Volume: high/medium/low; duration: 5 s–60 s; 110 dB
Certifications
Certifications
CE (EN55032:2015, EN61000-3-2:2014, EN61000-
3-3:2013, EN55024:2010+A1:2015, EN55035:2017,
EN50130-4:2011+A1:2014)
FCC (CFR 47 FCC Part 15 subpartB, ANSI C63.4-2014)
UL (UL60950-1+CAN/CSA C22.2 No.60950-1)
IEC 62368-1:2014 (Second Edition)
Port
Video Output
Video output choices of CVI/TVI/AHD/CVBS by one BNC port
Power
Power Supply
DC12V±30%
Power Consumption
Max 4.9 W (12 V DC, IR on)
Environment
Operating Temperature
–40 °C to +60 °C (–40 °F to 140 °F); < 95% (non-condensation)
Storage Temperature
Protection
IP67
Structure
Casing
Cover: Metal
Rear: Plastic
Camera Dimensions
168.8 mm × 79.0 mm × 79.0 mm (6.65" × 3.11" × 3.11")